راه تشخیص و پوسیدگی ریشه کاکتوس:
وارسی هر روز گیاه بهترین روش شناسایی پوسیدگی ریشه است. اول از همه باید شرایط و نیاز آبی گیاه رو بدونیم مثلاً آگه ما همیشه کاکتوس رو پنج روز یک‌بار آب می دهیم و خاک در این مدت خشک میشه در فواصل آبیاری آگه متوجه بشیم پنج روز از آبیاری رد شده ولی سطح خاک هنوز خیس هست یک هشدار برای عمل نکرده ریشه جهت جذب آب است این اولین نشانه بیماری است و معمولاً هم قارچ زدگی است . بعد از بروز اولین علامت (مرطوب بودن خاک با توجه به فرا رسیدن زمان آبیاری) کم کم گیاه نشانه‌های دیگری بروز می‌دهد در حملات قارچی رو بدنه گیاه لکه‌های سفید پیدا میشه که در بعضی از قسمت‌های گیاه هم علامت زنگ زدگی پدیدار میشه که در این حالت بیماری داره از ریشه به بدنه گل سرایت می‌کند در این شرایط گیاه داره ریشه‌های کوچک از دست می دهد به گونه‌ای که راحت از خاک میاد بیرون ریشه‌ها در این حالت اغلب به صورت سیاه هستند .
درمان پوسیدگی ریشه کاکتوس :
اول از همه کاکتوس رو از خاک در بیارید و ریشه‌های پوسیده رو جدا کنید با دست و ریشه‌های سالم رو نگه دارین برای درمان از یه قارچ کش کاربندازیم یا مانکوزب استفاده کنید . حدود یک یک و نیم گرم قارچکش رو در یک ونیم لیتر آب مونده بدون املاح یا آب جوشیده سرد شده حل کنید ریشه هارو داخل محلول قارچکش بزارید و چند ثانیه نگه دارید گیاه رو در بیارین تمام ریشه‌های پوسیده رو جدا کنید محل ریشه‌ها رو با محلول بشورین مراقب ریشه‌های سالم باشیم دوباره گیاه رو در محلول فرو کنید و بیرون بیاورید .
گل رو در جایی بزارین که نور مستقیم آفتاب به آن نخوره چهار روز در همین حالت بماند (البته به اندازه گل بستگی داره) بعد از چهار روز بکارید داخل مخصوص کاکتوس که خاکی با زهکشی مناسب باشد و حدود یک یک هفته آبیاری نکنید سپس شروع به آبیاری کنید کم‌کم گیاه را منتقل کنید کنار بقیه گیاهان به جهت استفاده از نور آفتاب